آیا روش صحیح شامپو کردن را میدانید؟

 

بسياري از افراد بطری شامپو را برمی دارند. يك قطره بزرگ از شامپو روی سرشان می ريزند. موها را چنگ می زنند و بعد از آنکه شامپو کف کرد جريان آب را وارد آن می کنند!
معمولاً خانمها در اين مورد کمی بيشتر می دانند و درست تر عمل می کنند (حداقل انتظار می رود که چنين باشد)! اما اگر به عقيده شما عمل شامپو کردن به همين سادگي است ، بهتر است بيشتر فکر كنيد.
چون شامپو زدن عملی است که در زندگی روزمره همه ما به طور مرتب انجام می شود، بنابراين اشتباهاتی که در اثرعادتهای ناصحيح شامپو زدن مرتکب می شويم نيز مرتباً تکرار خواهد شد. حتما می توانيد حدس بزنيد که در دراز مدت چه صدمات جبران ناپذيري در انتظار موهايمان خواهد بود!

 

شامپو زدن صحيح موها شامل مراحل زير می باشد:

١- موهای خود را با يك شانه دندانه درشت شانه كنيد تا هيچ گونه گره ای روی موهای شما باقي نمانده باشد.
هرگز موهای خود را در حالت خيس شانه نكنيد چون در اين حالت نيروی بيشتری برای شانه کردن مصرف می كنيد، بنابراين موهای شما ممکن است شکسته شود.

٢- در مرحله بعدی موهای خود را با آب ولرم و نيمه گرم آبکشی نمائيد. به اين مرحله آبکشی اوليه و يا پيش شستشو (Pre-washing) گفته می شود که برای زدودن گرد و غبار و به طور کلی آلودگی های قابل حل در آب انجام می شود.

٣- مقدارمناسبي از شامپو را کف دست خود بريزيد و دستهای خود را روی هم مالش دهيد تا شامپو روی دستهايتان پخش شود (حرارت دستهای شما به عملکرد بهتر شامپو کمک می کند).

 

هرگز از آب داغ استفاده نكنيد چون باعث تردی و شکنندگی موهايتان خواهد شد.

 

 

۴- شامپو را به طور يكنواخت روی همه جای سر پخش نموده و با نوک انگشتانتان به آرامی آن را روی پوست سر و موهايتان مالش دهيد (دقت نمائيد که از ناخنها استفاده نكنيد). برای جلوگيري از گره خوردن و شکسته شدن موها اين کار را به صورت دايره ای انجام دهيد.

۵- در اين مرحله موهای خود را به خوبی آبکشی نمائيد تا هرگونه بقايای شامپو از لابلای موهای شما زدوده شود.

 

هميشه در هنگام شامپو کردن موها، 5 مرحله فوق را به خاطر بياوريد تا تکرار اين مراحل برای شما تبديل به يك عادت شود.